אודות ארכימדס

הפקולטה לכימיה בטכניון פותחת את שעריה לתלמידי התיכון המביעים עניין במקצועות המדעיים!

 על מנת לקרב תלמידים אלו למחקר מדעי, הוקם פרויקט "ארכימדס" המקנה להם אפשרות לצבור נקודות זכות ללימודי תואר גבוה בכימיה במקביל ללימודיהם התיכוניים. 

מטרת פרויקט "ארכימדס" היא לאפשר לתלמיד לצבור במשך שלוש שנים (כיתות י'-יב') כ-30 נקודות זכות אקדמיות בטכניון מתוך הקורסים הבסיסיים המיועדים לתואר ראשון בכימיה. כל הקורסים הנלמדים נרשמים במערכת הטכניונית ונשמרים עבור התלמידים במשך 5 שנים, לא כולל שנות שירות צבאי/ שירות לאומי.

תלמידים שבוחרים במסלול זה ומצליחים להגיע להישגים גבוהים מעלים מאוד את הסיכוי שלהם להשתלב כתלמידים מין המניין במסלולים הכי נחשקים בטכניון!

ההצלחה שלכם היא המשימה שלנו

תהליך הקבלה לתוכנית ארכימדס

הקבלה לתוכנית ארכימדס איננה נבחנת לפי הישגי העבר של התלמידים, אלא על סמך הצלחה (ציון 80 ומעלה) במבחן מיון שנערך לאחר ארבעת ההרצאות הראשונות בקורס יסודות הכימיה, ומסתמך על החומר שנלמד בהן.

בשנת הלימודים תשפ"ד יינתנו שלושה קורסים, בהיקף כולל של 11 נקודות זכות:
  • יסודות הכימיה
  • מעבדה ביסודות הכימיה
  • כימיה אורגנית מ1
בשנה העוקבת ניתנים הקורסים הבאים:
  • כימיה אי-אורגנית
  • כימיה אורגנית מ2
  • כימיה אנליטית

* פתיחת שני הקורסים האחרונים תלויה במספר התלמידים הנרשמים.

פרויקט ארכימדס מאפשר גם שילוב בתוכנית "אקדמיה בתיכון" של משרד החינוך. תלמידים אשר יסיימו בהצלחה את שלושת הקורסים של שנה א׳ בתוכנית ארכימדס (סף המעבר מקורס אחד למשנהו הוא ציון 65), בתוספת קורס אחד של השנה העוקבת של הפרויקט, יזכו לציון בבחינת הבגרות בכימיה (5 יח"ל) לפי טבלת ההמרה שלהלן:

מקצוע בגרות 

סה"כ יחידות בגרות 

סמל שאלון בגרות 

קורסים 

% הציון לחישוב הציון הסופי 

מס' קורסים 

כימיה 

037381 

יסודות הכימיה (124120)   (5 נ"ז) 

30 

כימיה אורגנית 1 מורחב (124708) (5 נ"ז) 

25 

037283 

כימיה אי אורגנית (124305) (2.5 נ"ז) 

30 

037388 

מעבדה ביסודות הכימיה (124122)  (1 נ"ז) 

15 

הציונים של התלמידים שסיימו את כל ארבעת הקורסים יועברו ע"י מנהלי ארכימדס לרכזי ״אקדמיה בתיכון״ של הטכניון ודרכם אל משרד החינוך. משרד החינוך מקנה בונוס של תוספת 20% לציון הטכניוני לכל התלמידים שעמדו בתנאי התוכנית לפי הכללים המוכתבים על ידם.

כיצד מתבצע פרויקט ארכימדס?

שלב ראשון
בשלב הראשון מאותרים כ-250 תלמידים מבתי ספר תיכוניים בארץ, המתאימים להשתתף בתוכנית. פעולת האיתור מתבצעת בסוף חופשת הקיץ, בשיתוף עם בתי הספר.

שלב שני

מקבלים חודש ניסיון חינם. בחודש זה התלמידים לומדים ונבחנים על החומר הנלמד ומתבצע תהליך המיון לפי מעבר הבחן, זאת כדי לבחור את 50 המועמדים המתאימים ביותר לתכנית.

מה חשוב שתדעו?

• הלימודים מתקיימים בקמפוס הטכניון בימי שישי במשך כ- 6 שעות על פני שניים וחצי סמסטרים. קיימת אפשרות ללמידה היברידית לתלמידים הגרים 100 ק"מ ויותר מהטכניון (נתון לשיקול והחלטת הסגל האקדמי).
התלמידים מגיעים לטכניון בהסעה מאורגנת ממקומות איסוף מרכזיים, הלוך וחזור.

• ששת מפגשי קורס המעבדה ביסודות הכימיה יתקיימו באחד מימי השבוע של חצי הסמסטר השני (ולא בימי שישי), והם יתקיימו באופן פרונטלי בלבד.

• בסיום הקורסים נבחנים התלמידים בבחינות סמסטר במועד אשר ייקבע על ידי המרצה תוך ניסיון התחשבות במטלותיהם הבית ספריות.
ציון המעבר הוא 65. לכל מבחן ישנם שני מועדים, כאשר הציון הקובע הוא האחרון.
כלל המבחנים והבחנים מבוצעים אך ורק באופן פרונטלי (גם התלמידים הגרים רחוק נדרשים להגיע לטכניון).

פרויקט "ארכימדס" נותן הזדמנות שווה לכל התלמידים, ללא הבדל יכולת כלכלית ורקע חברתי.

על אף שכר הלימוד המסובסד (5,500 ₪ לשנה), חלק ממשפחות התלמידים לא יכולות לשאת בנטל הכלכלי. לכן, קיימות מלגות לסיוע עבור אותם תלמידים מצטיינים, לאחר בחינת כל מקרה לגופו, במלגות לימוד מטעם הפקולטה ומתרומות.

פרויקט "ארכימדס" זוכה להצלחה רבה בקרב התלמידים. על האיכות יוצאת הדופן של תלמידים אלו ניתן ללמוד מכך שחלק מבוגרי הפרויקט של התוכנית גויסו ליחידת מחקר איכותית וסודית בצבא וחלקם לומדים במסגרת העתודה בפקולטות השונות. 

בנוסף, תלמידים בוגרי "ארכימדס" משתתפים בהצלחה במפעל נוסף המנוהל על ידי הפקולטה לכימיה בטכניון, הנקרא "כימיאדה": תחרות ארצית בכימיה לתלמידי כתות ט'-יב'. חלק מן התלמידים המשתתפים בה, מייצגים את ישראל באולימפיאדות בינלאומיות לכימיה.